preloader

0850 474 74 75

kariyer@topkapi.edu.tr

Staj Hakkında

Staj İşlemleri ile ilgili olarak;

İstanbul Topkapı Üniversitesi öğrencilerinin stajlarını uygun işletmelerde yapabilmesine imkan sağlayacak kontenjan temini için staj alanları belirlemek, ilgili birimlerle yazışmalarda bulunmak, bu amaçla program başkanları ve staj kurulundan gelen staj yeri önerilerini değerlendirmek, kurum ve kuruluşlardan gelen staj yerlerini öğrencilere duyurmak amacıyla çalışmalar yapılmaktadır.

Okulumuz öğrencileri mezun olmadan önce staj işlemlerini tamamlamak zorundadır.

Öğrenciler şu durumlarda stajlarını yapabilirler;

Ön lisans 1. Sınıf eğitimini tamamlayan öğrenciler, içinde bulundukları yaz döneminde (final sınavlarından sonra) veya 2. Sınıfın yaz döneminde stajlarını yapabilirler. Lisans 3. Sınıf eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz, içinde bulundukları yaz döneminde (final sınavlarından sonra) veya 4. Sınıfın yaz döneminde stajlarını yapabilirler. Öğrencilerin dönem içinde staj yapabilmeleri için 3 iş günlerinde derslerinin olmaması gerekmektedir.

Öğrenciler, staj başlamadan en az 10 iş günü öncesinden staj ile ilgili formlarını Kariyer Merkezi’ne teslim etmiş olmalıdır. Aksi halde, stajları geçersiz sayılacaktır.

Ön lisans öğrencileri 2. Sınıfı – Lisans öğrencileri 4. Sınıfı bitirdikleri Ağustos ayının son haftasına kadar stajlarını tamamlamış ve staj defterlerini Kariyer Merkezi’ne teslim etmiş olmaları gerekmektedir.

Stajı biten öğrenci, Staj Sicil Formunu ve staj defterini, Staj ve Kariyer Merkezi Birimi’ne en geç 10 gün içinde teslim etmesi gerekmektedir.

Stajdan muaf olmak için;

Stajdan muaf olmak isteyen öğrencilerin en az 6 ay(tam zamanlı) bölümü/programı ile ilgili bir şirkette sigortalı çalışıyor olmaları gerekmektedir.

Muafiyet için gerekli evraklar;

  • Son 6 aylık sigorta dökümünüz. (E devletten çıkartabilirsiniz.)
  • Düz bir A4 kağıdına bir dilekçe yazmanız gerekiyor. “İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne ‘Şu tarihten itibaren bu departmanda şu görev tanımında aktif olarak çalışmaya devam etmekteyim. Stajdan muaf olmak istiyorum’ şeklinde” İsim-soy isim, telefon numaranız ve tarafınızdan imzalı olmalı.
  • Kurumdan aldığınız, Kurum Yetkilisinde kaşeli-imzalı çalışma belgesi.
  • Son olarak web sayfamızdaki staj evrakları arasında yer alan öğrenci staj sicil formunda ki öğrenci bilgilerini doldurup fotoğrafınızı eklemeniz yeterlidir. Bu formda da iş yeri kaşe imzası yer almalıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz muafiyet evraklarınızı toparlayıp Hafta içi her gün Kazlıçeşme yerleşkemize teslim edebilirsiniz.

Staj İçin Gerekli Belgeler

STAJA BAŞLAMADAN ÖNCE TESLİM EDİLECEK BELGELER

Belge Zorunlu / İsteğe Bağlı Kurumun Doldurması Gereken Öğrencinin Doldurması Gereken Bölüm/Program Başkanının Doldurması Gereken
SGK Staj Formu Örneğine ulaşmak için: Tıklayınız Zorunlu
Staj Kabul Formu Örneğine ulaşmak için: Tıklayınız Zorunlu
Staj Dilekçesi Formu Örneğine ulaşmak için: Tıklayınız Zorunlu - -
Staj Başvuru Formu Örneğine ulaşmak için: Tıklayınız İsteğe Bağlı -
Staj Sözleşmesine ulaşmak için: Tıklayınız İsteğe Bağlı -

*Staj Sözleşmesi (İSTEĞE BAĞLI): Staj yeri istediği takdirde üç nüsha olacak şekilde hazırlanmalıdır. İlgili belgenin imzalanması için: Ön lisans öğrencileri Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğüne, lisans bölümü öğrencileri bağlı oldukları dekanlıklara müracaat etmelidir.  Staj sözleşmesi, ilgili kişilerden imzaları alındıktan sonra, biri kuruma, biri öğrenciye, biri de üniversite staj ve kariyer merkezine teslim edilir.

STAJ TAMAMLANDIKTAN SONRA TESLİM EDİLECEK BELGELER

Belge Zorunlu / İsteğe Bağlı Kurumun Doldurması Gereken Öğrencinin Doldurması Gereken Bölüm/Program Başkanının Doldurması Gereken

Staj Sicil Formu Örneğine ulaşmak için:

Tıklayınız
Zorunlu -

Staj Defterine ulaşmak için:

Zorunlu -